Blog o fotografii komunikacyjnej

Publikacja zdjęć

Fotografia jest jednym z hobby, w którym prawdziwą satysfakcję sprawia pokazywanie innym owoce swojej pracy.  Kiedyś ograniczało się to głównie do wspólnego przeglądania odbitek, wystaw zdjęć, czy publikacji w gazetach. Obecnie istnieje potężny środek przekazu jakim jest internet. Ale jak wykorzystać go do publikacji zdjęć? Postaram się opisać kilka sposobów.

Chcąc udostępniać zdjęcia komunikacyjne trzeba wiedzieć, że w znacznej większości zainteresują one jedynie innych pasjonatów komunikacji miejskiej. Dlatego udostępnianie ich na ogólnych galeriach poświęconych fotografii artystycznej raczej nie przyniesie pozytywnych komentarzy. Istnieje na szczęście wiele galerii internetowych poświęconych przede wszystkim fotografii komunikacyjnej, gdzie każde ujęcie przyjemne dla oka, czy mające wartość dokumentalną zostanie zauważone. Takie galerie, choć na pozór podobne, różnią się od siebie m.in. liczbą odbiorców,  poziomem zdjęć, regionalnością, czy nawet relacjami społecznymi użytkowników.     O ile w galeriach kolejowych regionalność nie ma takiego znaczenia, ponieważ większość ujęć i tak jest robionych na szlaku między miastami, o tyle w przypadku większości galerii komunikacyjnych istnieje miasto lub aglomeracja wiodąca prym w liczbie zdjęć.

Przykłady:

www.galeria.psstm.org.pl – Trójmiasto

www.galeriapgk.com – Poznań

www.fotozajezdnia.pl – Kraków

www.gtlodz.eu – Łodź

Oczywiście każda taka galeria nie ogranicza nas do jednego miasta i pozwala na udostępnianie zdjęć z całego świata.
Charakteru regionalnego nie ma największa galeria komunikacyjna jaką jest phototrans.eu, czyli popularne TWB.
Jej wielkość jest plusem i jednocześnie minusem, bo mimo, że ma ona duże grono odbiorców to nowe zdjęcia są wrzucane tak często, że przemykają prawie niezauważone. Poza tym galeria ta ma przede wszystkim charakter dokumentacyjny. Zdjęcia z pogranicza artyzmu lub uważane przez niektórych za „wydziwiane i kombinowane” nie znajdą tam raczej poklasku.

Wybór galerii, na której umieszczać będziemy nasze twory zależy od wielu czynników, ale to przede wszystkim od naszych upodobań zależy jaka to będzie galeria i czy będziemy wierni tej jedynej, czy także będziemy umieszczać foty na innych stronach.

Może nam także przyjść do głowy pomysł, aby stworzyć własną stronę internetową pełniącą na przykład jedną z poniższych funkcji:

  • umieszczenie większości swoich ujęć i pokazanie w ten sposób całokształtu swojej twórczości
  • umieszczenie np. jednego zdjęcia dziennie wraz z opisem traktując stronę jako swoisty fotoblog
  • umieszczenie swoich najlepszych zdjęć czyniąc ze strony swoje portfolio

Niezależnie od funkcji możemy kreować naszą stronę dokładnie taką jaka nam się marzy. Oczywiście im bardziej profesjonalnie i skomplikowanie ma wyglądać nasza witryna tym bardziej pracochłonna i kosztochłonna będzie, choć jedyne koszty pieniężne jakie mogą nas czekać to koszty serwera i domeny.

Wybrane techniki stworzenia swojej galerii internetowej:

  • Strona stworzona własnoręcznie w edytorze html (z możliwością użycia css, javy i php). Do samego wyświetlania zdjęć przydadzą się skrypty opisane w tym poście.
  • Strona stworzona przez kreator stron internetowych. Jest to rozwiązanie proste, ale mamy tu mały wpływ na rozwiązania techniczne i najmniejszą ingerencję w wygląd strony.
  • Strona stworzona w technologii flash. Jest ona najtrudniejsza do wykonania samemu, ale istnieją serwisy, które umożliwiają wykreowanie naszego portfolio w tej technologii, niestety raczej nie za darmo.
  • Strona na naszym serwerze z zainstalowanym skryptem WordPress. Choć jest to skrypt stworzony głównie do prowadzenia blogów to możemy go zaadaptować na galerię.
  • Strona oparta na tym samym skrypcie, ale znajdująca się na serwerze wordpress. Jest to rozwiązanie darmowe i prostsze od powyższego, bo nie trzeba nic instalować. Wystarczy założyć konto.
  • Strona z zainstalowanym skryptem 4images. Wyglądać będzie jak standardowa galeria przeznaczona dla wielu użytkowników, ale dodawać do niej zdjęcia możemy tylko my, a w przyszłości pozwalać na to także innym użytkownikom.

Jak widać, sposobów na własną galerię jest bardzo dużo, więc sposób prezentacji swoich zdjęć na osobistej stronie zależy tylko od naszego pomysłu i możliwości finansowej. A co z samymi zdjęciami?  Przygotowując zdjęcia do publikacji oprócz zmniejszania jego rozmiaru wiele osób wstawia też podpis i/lub logo.  Niestety nie jest to skuteczny sposób ochrony przed złodziejami zdjęć, którzy są skłonni wyciąć kawałek kadru z podpisem lub zastemplować go, ale przy udostępnianiu zdjęć różnymi środkami przekazu na pewno pomoże nam to wyrobić swoją markę. Jaki powinien być taki podpis? Według mnie powinien być niewidoczny na pierwszy rzut oka, więc mieć odpowiednio mały rozmiar i neutralny kolor, być umieszczony w małoznaczącym dla kadru miejscu. W przeciwnym wypadku podpis może bardzo popsuć odbiór zdjęcia, ale i utrudnić jego kradzież.

Miłego uploadowania swoich prac!

5 Komentarzy

  1. „Zdjęcia z pogranicza artyzmu lub uważane przez niektórych za “wydziwiane i kombinowane” nie znajdą tam raczej poklasku.” – O RLY? 😉

    2 września 2013 o 18:54

    • Wiem, że to dyskusyjne, ale niestety przeglądając tam foty i patrząc na komentarze ludzi to tak uważam.

      2 września 2013 o 19:00

      • Są zwolennicy różnych typów fotografii (co oczywiste przy taaakiej liczbie użytkowników), ale trafiają się naprawdę dobre zdjęcia – zresztą z reguły właśnie te ‚plusują’ i trafiają na główną.

        2 września 2013 o 19:06

      • Oczywiście, że są tam dobre zdjęcia, nawet bardzo dobre. Ale są wykonane i obrobione standardową techniką. Ważniejszy jest raczej pojazd na zdjęciu niż obróbka itd. To jest głównie baza pojazdów, więc nie dziwne, że zdjęcia tam mają charakter głównie dokumentacyjny. Nie mam żadnego urazu do tej galerii, bo także tam wrzucam zdjęcia, ale np. jedno z nich było zrugane, że nie nadaje się na TWB, bo użyłem tam selektywnego koloru.

        2 września 2013 o 19:18

  2. Rozumiem. Odnosiłem się bardziej do zabawy z kadrem i perspektywą. Pod względem obróbki jest tam bardziej konserwatywnie niż np. na fotozajezdni. Tak czy siak, dobrze, że każdy znajdzie swój kąt w sieci 🙂

    2 września 2013 o 19:21

Dodaj komentarz