Blog o fotografii komunikacyjnej

Korekcja perspektywy

Jeśli stosujemy dość szeroki kąt, a na naszym zdjęciu znajduje się budynek to często jego krawędzie są powykrzywiane tak, jakby był przechylony. Jest to spowodowane wrodzoną wadą obiektywów, której pozbawione są tylko tzw. obiektywy tilt-shift. Są one jednak dość drogie, a ich przydatność jest niewspółmiernie mała w stosunku do ceny. Pozostają nam zatem 2 wyjścia. Pierwsze to ustawić się w połowie wysokości budynku, który ma być na tle. Jest to zazwyczaj niemożliwe i bezsensowne. Drugie to korekcja perspektywy w programie graficznym. Na przykładzie Photoshopa pokażę, że nie jest to trudna operacja.

1. Wrzucamy zdjęcie do programu. Następnie klikamy prawym przyciskiem myszy na warstwie i wybieramy opcję pierwszą z góry. Uczyni to naszą warstwę edytowalną w każdy możliwy sposób.

2. Następnie przechodzimy do opcji Edycja->Transformacja->Perspektywa. Można też użyć opcji Pochyl (Skew) także znajdującym się w Transformacji. Będziemy mogli wtedy edytować każdą stronę zdjęcia osobno.

3. Po kliknięciu na którąś z tych 2 opcji pokazuje nam się obwiednia wokół zdjęcia. Chwytamy któryś jej górny róg i ciągniemy na zewnątrz zdjęcia. W przypadku opcji „Perspektywa” drugi róg będzie także automatycznie przeciągany na zewnątrz. Ciągniemy tak długo aż efekt nas zadowoli i obraz będzie wyglądał realnie, czyli tak jak widzi nasze oko. Zazwyczaj wystarczy, aby pionowe krawędzie budynku były równoległe do pionowych krawędzi zdjęcia. Jednak nie można przesadzić, aby budynek nie wydawał się rozszerzać ku górze.

Jeśli efekt nas zadowala to klikamy na ptaszek znajdujący się po prawej stronie górnego panelu i zapisujemy zdjęcie. Jeśli zdjęcie nie jest ‚spłaszczone’ to przy zapisywaniu należy zmienić jego format na jpg.

Korekcja jest jeszcze bardziej efektowna, gdy na zdjęciu jest kilka budynków.

 

Na tych 2 przykładach widać, że korekcja dodaje zdjęciu naturalności. Dodatkowo jest to dość szybki zabieg. Nie trzeba stosować je j wszędzie, ale czasem pochylone budynki, wyglądające jakby zaraz miały się przewrócić, naprawdę rzucają się na zdjęciu w oczy.

One response

  1. tomek

    Świetne lekcje, możesz być moim profesorem 🙂 piwko dla Ciebie.

    11 grudnia 2012 o 10:24

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s