Blog o fotografii komunikacyjnej

Prostowanie zdjęć

Dziś coś dla bardziej początkujących fotografów. Prostowanie zdjęć wydawałoby się rzeczą banalną, ale patrząc na fotki umieszczane na różnych galeriach komunikacyjnych można stwierdzić, że niektórzy wciąż mają z tym problem. Postaram się przedstawić kilka wskazówek pomocnych przy prostowaniu obrazu:

  • Nie prostować do krawędzi pojazdu. Niestety nasze drogi i torowiska nie są zbyt proste i pojazd często jest na nich lekko przekrzywiony.
  • Jeśli mamy do wyboru prostowanie do obiektów znajdujących się 50 metrów od nas, a prostowanie do obiektów znajdujących się 150 metrów od nas, to lepiej wybrać to drugie.
  • Nie prostować do budynków i innych obiektów znajdujących się na obrzeżach kadru. Z uwagi na dystorsję obiektywu, obiekty na brzegach kadru często mają delikatnie ukośne ściany co wcale nie oznacza, że zdjęcie jest krzywe. Prostowanie takie jest jednak możliwe przy bardzo długich ogniskowych, gdzie dystorsja nie występuje.
  • Gdy to możliwe, nie prostować do drzew, lamp, czy słupów trakcyjnych. One też lubią być krzywe.
  • Jeśli jednak zdecydujemy się na prostowanie do lamp, czy słupów, prostujmy do osi słupa, a nie do jego krawędzi, gdyż ta często jest nachylona pod pewnym kątem do osi.
  • Przy budynkach , które nie są położone prostopadle do kadru, lepiej prostować fotkę do jego krawędzi pionowych, a nie poziomych.
  • Nie ufać bezgranicznie wskazaniom różnych miarek i narzędzi do prostowania. Czasem obiekty na zdjęciu są tak ułożone, że bardziej naturalnie wygląda ono, kiedy zgodnie z miarką kadr jest trochę krzywy.
  • Jeśli na fotce wyraźnie widoczna jest linia horyzontu, prostować do niej.

W większości wypadków najlepiej jest prostować do krawędzi budynku znajdującego się w środku kadru i to w pewnej odległości od nas. I takiego właśnie prostowania dokonamy w photoshopie.

 

Po otwarciu zdjęcia wybieramy narzędzie miarki.

 

Następnie zoomujemy obraz, aby wyraźnie widzieć krawędź, do której prostujemy.  Rysujemy po niej kręskę narzędziem miarki. W naszym przypadku jest pozioma górna krawędź budynku.

 

Kąt o jaki powinniśmy obrócić zdjęcie, obliczył się automatycznie. Aby dokonać obrotu wchodzimy w Image->Image Rotation->Arbitrary. Tam pokazuje nam się kąt o jaki obróci się obraz oraz kierunek obrotu. Możemy te parametry dowolnie modyfikować. W przypadku mojego zdjęcia był to obrót o 0.5 stopnia zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

Po zatwierdzeniu obrotu pozostaje nam tylko wykadrować zdjęcie, aby usunąć brzegi jakie zostały nam po obrocie. Niektóre programy robią to za nas.

 

Jak już wspominałem, można także prostować do horyzontu. Należy tylko uważać, aby nie pomylić linii horyzontu z linią drzew, która w oddali łatwo się zlewa.

 

Czasem jednak zdarza się, że na całym kadrze nie ma ani jednej krawędzi do której można by wyprostować zdjęcie. Wtedy pozostaje nam tylko obracanie zdjęcia o małe wartości kątów, aż będzie wyglądać najbardziej naturalnie.

Dodaj komentarz